O odblaskach

Kiedy powinniśmy nosić odblaski?

Odblaski to niezawodny sposób na zwiększenie naszej widoczności na drodze i to niezależnie od tego, czy jesteśmy pieszymi, rowerzystami czy nawet kierowcami pojazdu. Większość samochodów wyposażono w tego czy innego rodzaju elementy odblaskowe, które codziennie udowadniają swoją skuteczność. W wielu przypadkach korzystnie z odblasków regulowane jest przepisami i jeśli się do nich nie dostosujemy, możemy narazić się nie tylko na niebezpieczeństwo, lecz także dotkliwą grzywnę.

Stylowe elementy odblaskowe?

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym to absolutna podstawa. Możemy je zwiększyć na różne sposoby – na przykład nosząc elementy odblaskowe. Technologia ich produkowania zaszła naprawdę daleko. Obecnie firmy produkujące odblaski – takie jak firma Euroblask – prześcigają się w proponowaniu swoim klientom różnych akcesoriów mających na celu zwiększenie ich widoczności. Wiele z nich możemy bez obaw nosić na co dzień. Mamy do czynienia z różnego typu zawieszkami, naklejkami, opaskami czy emblematami odblaskowymi. Z niebanalnych wzorów i kształtów szczególnie ucieszą się dzieci, które są zawsze najbardziej narażone na niebezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Elementy odblaskowe a prawo polskie

Noszenie odblasków jest wymagane dla wszystkich pieszych poruszających się po drogach na terenie niezabudowanym – oczywiście po zmierzchu. Jest to niezależne od ich wieku. To ważna informacja, bo przepisy te uległy niedawno zmianie – dotychczas taki obowiązek dotyczył wyłącznie osób poniżej piętnastego roku życia. Poza terenem niezabudowanym nie ma obowiązku noszenia odblasków, ale zdecydowanie warto się w takowe wyposażyć – na wszelki wypadek. Prawo polskie przewiduje także konieczność noszenia kamizelek odblaskowych, jeśli wykonujemy prace drogowe. Kary za brak odblasków mogą być dotkliwe – mogą sięgać nawet trzech tysięcy złotych.

Skuteczność elementów odblaskowych

Elementy odblaskowe mają za zadanie odbijać uderzające w nie światło i ostrzegać nadjeżdżający pojazd przed obecnością pieszego. Ich skuteczność jest wręcz zadziwiająca. Po zmroku pieszy dostrzegalny jest dopiero z dwudziestu lub mniej metrów. Jeśli natomiast ma na sobie odblaski, widać go już z odległości trzystu metrów. Oczywiście wiele zależy w tym przypadku od pogody, ale nawet jeśli pada, pieszy wyposażony w odblask będzie widoczny ze stu pięćdziesięciu metrów. Skuteczność elementów odblaskowych dostrzegają nie tylko ich użytkownicy, ale także producenci odzieży coraz częściej wszywający doń elementy odblaskowe.